📌 На 2 юни 2026 г. ученици от Xа, профил ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ (класен ръководител Румяна Кондерева – старши учител философия и ГО), и Xб клас, профил ЧУЖДИ ЕЗИЦИ (класен ръководител Мишел Вангелова – учител испански език), заедно с педагогическия съветник Елка Епитропова, на СУ „Св. Патриарх Евтимий“ посетиха Окръжен съд – Пловдив в рамките на заключителния етап от Образователната програма на ВСС и МОН за учебната година.
Учениците се запознаха с организацията на работа в съда. Служители на 🪪 РД „Охрана“ демонстрираха начина на преминаване през пропускателния режим и обърнаха внимание на мерките за сигурност в сградата. Десетокласниците разгледаха Съдебната палата, арестното помещение и част от съдебните зали.
Гостите бяха приветствани от г-жа Розалия Шейтанова – и.ф. председател на Окръжен съд – Пловдив, която им благодари за проявения интерес към програмата и инициативността им след проведените открити уроци в училище.
👩‍⚖️Съдия Веселина Ставрева от Наказателно отделение представи ролите на участниците в наказателния процес и запозна учениците с реален казус от своята практика. В интерактивна форма те влязоха в ролите на съдии, прокурори, адвокати, вещи лица и свидетели, като проследиха основните етапи на съдебния процес.
В игрова част десетокласниците работиха по казуса, разделени в екипи и облечени в тоги, като трябваше да постановят присъда. След представянето на решенията съдия Ставрева обяви реално постановената присъда и обсъди с учениците различията в наказанията.
✅ В края на посещението учениците споделиха, че инициативата е била изключително интересна и полезна, като част от тях заявиха желание отново да посетят съда и изразиха интерес към юридическата професия.